Blog

Słaba ziemia w ogrodzie to nie koniec świata

Wzrost roślin w ogrodzie zależy przede wszystkim od jakości gleby. Jeśli jednak nie jest ona zadowalająca, nie panikuj! Wystarczy kilka prostych sposobów, aby stworzyć zachwycający ogród. Sprawdź, jakich.

Po pierwsze nawoź

Jakość gleby w swoim ogrodzie możesz polepszyć, stosując nawozy:

- mineralne,

- organiczne.


Nawozy mineralne to nawozy jedno lub wieloskładnikowe, w postaci płynu lub granulek. Stosuje się je wiosną i pod koniec czerwca. Jeśli gleba jest piaszczysta, zastosuj nawozy mineralne wolno działające, rozsypywane raz w roku na wiosnę. Nawozy organiczne z kolei to nawozy zielone, kompost (stosowany wiosną i jesienią) oraz obornik (stosowany tylko jesienią). Nawozy naturalne w znacznym stopniu poprawiają strukturę gleby.

Po drugie używaj kory sosnowej

Doskonałą metodą poprawy jakości gleby jest użycie dostępnej w naszej ofercie naturalnej kory sosnowej; idealnego materiału do ściółkowania. Zaleca się ją przede wszystkim do nawożenia kwiatów i iglaków, czyli roślin, lubiących kwaśne podłoże. Kora sosnowa ochroni glebę przed chwastami, a także przed szkodnikami i grzybami chorobotwórczymi. Dodatkowo zatrzyma wilgoć w glebie, a zimą ochroni ją przed przemarzaniem.

Po trzecie wapnuj glebę

Kolejnym sposobem na poprawienie jakości gleby jest jej wapnowanie. Zabieg ten przeprowadza się wtedy, gdy gleba jest zbyt kwaśna, czyli o odczynie poniżej 6,5 pH. W przypadku bowiem roślin nielubiących gleby kwaśnej (w przeciwieństwie do na przykład od iglaków), tego typu podłoże przyczynia się do zahamowania ich rozwoju. Rośliny nie pobierają z podłoża substancji odżywczych, przy czym jednocześnie następuje obumarcie pożytecznych mikroorganizmów. Metodą poradzenia sobie z problemem kwaśnej gleby jest właśnie jej wapnowanie, które przeprowadza się wczesną wiosną, lub, w przypadku gleby gliniastej, jesienią. Zabieg wapnowania jest bardzo prosty, wystarczy wymieszać górną warstwę gleby z dolomitem, kredą mieloną, wapnem palonym bądź wapnem gaszonym.

Słaba ziemia w ogrodzie zatem to nie koniec świata. Z pomocą odpowiednich nawozów i kory sosnowej wyhodujesz w niej zachwycające kwiaty i krzewy.

Wróć