Blog

Czym właściwie jest żwir?

Żwir jest kruszywem ogrodowym, służącym przede wszystkim do układania ścieżek w ogrodzie. Odporny na oddziaływanie warunków atmosferycznych i czynników zewnętrznych jest jednocześnie niezwykle estetyczny. Należy do szerokiej grupy kruszyw budowlanych, odpornych na ściernie oraz na mechaniczne uszkodzenia. W obrębie kruszyw budowlanych wyróżnia się również kruszywa drogowe, takie jak granit czy bazalt, służące do układania dróg. W niniejszym wpisie przyjrzymy się bliżej ogrodowemu żwirowi.

Żwir, czyli tak naprawdę co?

Żwir to skała osadowa zbudowana z różnych, innych skał i minerałów. Średnica żwiru przekracza dwa milimetry i może sięgać nawet do kilku centymetrów. Żwir wydobywa się z dna:

- morskiego,

- rzecznego,

- jeziornego.

Drobne kamyczki cechują się charakterystycznym, okrągłym kształtem. Nasze przedsiębiorstwo prowadzi sprzedaż żwiru we frakcjach 2-8, 8-16, 16-32 mm.

Gdzie wykorzystuje się żwir?

Żwir doskonale nadaje się nie tylko do układania fantazyjnych, kolorowych, ogrodowych ścieżek, lecz również stanowi składnik betonu towarowego i przemysłowego. Stanowi także wsad do mas bitumicznych oraz materiał do podbudowy dróg. Często jest używany przy wylewaniu stropów oraz fundamentów. Żwir to ponadto bardzo istotny składnik betonu architektonicznego, posadzkowego oraz samozagęszczalnego. Produkcja prefabrykatów budowlanych to kolejne zastosowanie tego surowca.

Jakie inne kruszywa mamy w naszej ofercie?

W naszej ofercie posiadamy także inne kruszywa, w tym piach rzeczny i piasek kopalniany. Proponujemy Państwu piasek kopalniany we frakcji 0-3, natomiast piach rzeczny we frakcji 0-2. U nas zaopatrzycie się Państwo również w piasek zasypowy oraz kwarcowy. Kwarcowy stosowany jest jako składnik betonu, tynków oraz zapraw. Ze względu na to, że dysponujemy własnym transportem, możliwe jest dostarczenie materiału na budowę. Nasi fachowcy doradzą Państwu, które kruszywo będzie najbardziej odpowiednie dla Państwa potrzeb i planowanych robót.

Wróć